آهنگساز افغان برنده جایزه گرمی شد

برای نخستین بار یک آهنگساز افغان برنده جایزه گرمی در آمریکا شده است. عمر اکرم، آهنگساز افغان-آمریکایی دیشب در پنجاه‌ وپنجمین مراسم اهدای جوایز گرمی در لس آنجلس آمریکا جایزه بهترین “آلبوم نیو ایج” را برای آلبوم Echoes of Love یا پژواک‌های عشق دریافت کرد.

عمر اکرم ۴۸ ساله در شهر نیویورک متولد شده و فرزند یک دیپلمات افغان است که در دهه شصت میلادی در سازمان ملل کار می‌کرد. او موسیقی را در افغانستان، چکسلواکی سابق، آمریکا و کوبا فراگرفت و پیانو را در شش سالگی آموخت. آقای اکرم تا کنون چهار آلبوم موسیقی تهیه کرده که آلبوم‌های دیگر آن نیز در کشورهای غربی استقبال شدند.

پژواک‌های عشق

آلبوم پژواک‌های عشق که سال گذشته به بازار آمد، دوازده آهنگ دارد و عمر اکرم گفته‌ که این آلبوم نتیجه تجارب ازدواج و پدر شدنش بوده است. آقای اکرم گفت:”ما بر روی این آلبوم دو سال کار کردیم و وقتی به بازار آمد، استقبال از آن باور نکردنی بود.”

در این آلبوم رومان استگنارو، گیتاریست مشهور پرویی، گیتار، چارلی‌ بشارت، ویلون نواز مشهور آمریکایی-فلسطینی ویلون و میلاد یوسفی، تبله نواز افغان تبله نواخته اند. شش آلبوم از هزارها آلبوم فرستاده شده به اداره جوایز گرمی، نامزد دریافت جایزه گرمی برای آلبوم نسل جدید شده بود.

پنجاه و پنجمین مراسم گرمی در آمریکا دیشب به کار خود پایان داد. در این مراسم که در شهر لس‌آنجلس آمریکا برگزار می‌شود، به بهترین‌های دنیای موسیقی جایزه می‌دهند. جایزه گرمی، از معتبرترین جایزه‌های صنعت موسیقی جهان به شمار می‌رود.

 

عمر اکرم در افغانستان

آلبوم‌های عمر اکرم بیشتر در کشورهای غربی شهرت دارند و افغان‌ها با نام و آثار او چندان آشنا نبوده اند. اما چنان‌که خود او می‌گوید در ماه‌های اخیر تعداد افغان‌هایی که در کنسرت‌های او شرکت می‌کنند افزایش یافته.

او گفت با شماری از اهالی موسیقی افغانستان که در غرب زندگی می‌کنند رابطه هایی دارد اما هیچ وقت کار مشترکی با آنها نداشته است.