هشتم مارچ؛ چهره‌ی هشت زن تاثیرگذار در ابرزنان امسال

هشتم مارچ؛ چهره‌ی هشت زن تاثیرگذار در ابرزنان امسال

رادا اکبر، مسؤول نمایشگاه فرهنگی ابرزنان می‌گوید: «زنان شجاع و قوی افغان همیشه تاریخ افغانستان را شکل داده اند؛ همان‌طور که ملکه‌ها، شاعران و شه‌بانوها در شکل دادن تاریخ و فرهنگ افغانستان به‌عنوان یک کشور، تاثیرگذار بوده‌اند.»
نمایشگاه فرهنگی «ابرزنان»، فداکاری، شجاعت، تلاش و تاثیرگذاری هشت زن را به مناسبت هشتم مارچ، در طرح لباس‌های امسالش به نمایش گذاشته است؛ با این تفاوت که امسال چهره‌ی دو زن از ایران و پاکستان نیز در این نمایشگاه شامل شده است.
این دومین سال است که نمایشگاه ابرزنان در کابل برگزار می‌شود؛ این طرح فرهنگی- تاریخی در نوامبر ۲۰۱۷ زمانی طراحی شد که گفت‌وگوهای صلح میان امریکا و طالبان شدت گرفت. برگزارکنندگان ابرزنان می‌گویند که آنها و زنان افغان از همان آغاز گفت‌وگوهای صلح، حس کردند که در این روند سهیم نیستند و در چنین گفت‌وگویی کم‌تر به نگرانی این قشر از جامعه توجه می‌شود. به‌گفته‌ی آنها زنان در چند دهه‌ی اخیر، دست‌آوردهای زیادی داشته‌اند و ابرزنان تلاش کرده است که این دستاوردها را در قالب یک طرح فرهنگی به نمایش بگذارد.
به گفته‌ی مسؤولان ابرزنان، آنها برای ادای احترام به قدرت و انعطاف‌پذیری زنان افغان، چهره‌های زنان الهام‌بخش را که در تاریخ برای تغییر اجتماعی و فرهنگی تلاش کرده‌اند، انتخاب و برای آنان نماد و اثر پوشیدنی ایجاد کنند. این آثار تاریخی پوشیدنی، در واقع میراث فرهنگی افغانستان را با سبک مدرن ترکیب می‌کند. جهت مشاهده ادامه مطلب به لینک منبع در زیر اشاره نمایید